Piątek, 10 maja 2024

Młodzież (old)

Lata 80- te do 2000

Początki naszej wspólnoty sięgają jeszcze lat 80-tych, kiedy trwaliśmy przy parafii jako grupa teatralna, uczestnicząc w bożonarodzeniowych jasełkach i innych okolicznościowych przedstawieniach. Po pewnym czasie "teatr" zakończył działalność, a nasza grupa przeistoczyła się w zespół muzyczno-modlitewny. W ciągu tych kilkunastu lat w naszej historii miało miejsce wiele wydarzeń o których warto napisać parę słów.

Od początku trwania wspólnoty modlitewnej, naszym dążeniem było poznawanie Boga poprzez modlitwę i śpiew. Przynajmniej raz w tygodniu spotykaliśmy się, aby we wspólnym gronie odkrywać TEGO, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Warto wspomnieć, że pomieszczenie naszych spotkań (salka młodzieżowa w domu katechetycznym) nie było tylko miejscem modlitwy - zawsze był czas na rozmowę, zabawę i rozrywkę.

Przez kilka lat braliśmy udział w spotkaniach (tzw. czuwaniach) młodzieży oriońskiej, które odbywały się w parafiach oriońskich w całej Polsce lub na Jasnej Górze w Częstochowie. Spotkania te były dla nas czasem szczególnym, czasem wspólnej modlitwy i refleksji, czasem wspólnych spotkań i rozmów - wiele z tych znajomości przetrwała zresztą do dzisiaj. Wielokrotnie uczestniczyliśmy w festiwalach piosenki religijnej, sacrosongach, byliśmy na europejskich zlotach młodzieży oriońskiej "ROUTE ORIONE" w Polsce (1991r.), Włoszech (1990 i 1992 r.) i Francji (1993r.), a także na Europejskich Spotkaniach Młodzieży Taize.

Sierpień to czas pieszego pielgrzymowania do Jasnogórskiego Sanktuarium Maryjnego w Częstochowie. Wiele osób z naszej grupy pokonywało pielgrzymkowy szlak wielokrotnie.

W kościele Dzieciątka Jezus organizowaliśmy cyklicznie spotkania z chorymi, kilka razy byliśmy w szpitalu, urządzaliśmy zabawy dla dzieci, dyskoteki, autokarowe wycieczki do różnych miejsc w Polsce jak również wakacyjny wypoczynek.

Poprzez czytania i śpiew animowaliśmy młodzieżową Mszę świętą, odprawianą w każdą niedzielę o godzinie 10.00 w dolnej kaplicy. Braliśmy także czynny udział w różnego rodzaju uroczystościach, takich jak Triduum Paschalne, Wielkanoc, Pasterka, czy też Msza święta z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Na uroczystość Bożego Ciała razem z grupą ministrancką przygotowywaliśmy jeden z ołtarzy.

W 1999 roku, Warszawa była organizatorem kolejnego Europejskiego Spotkania Młodzieży Taize. Do naszej parafii przybyło około 120 osób z różnych części Europy (Włoch, Chorwacji, Białorusi czy Polski), dla których zorganizowaliśmy - dzięki uprzejmości parafian - pobyt w domach prywatnych.

Odwiedzaliśmy razem z ks. Proboszczem w szpitalu Dzieciątka Jezus małych pacjentów.

W latach 2001 - 2002 w ramach parafialnej gazetki "Opatrzność" redagowaliśmy "Źródło" - młodzieżowe pismo, w którym przedstawialiśmy bieżące wydarzenia z życia Kościoła, przybliżaliśmy sylwetki znanych świętych, prezentowaliśmy opisy oraz teologiczne znaczenie poszczególnych okresów liturgicznych. Nie brakowało także ciekawostek, felietonów czy osobistych refleksji. Poruszaliśmy również problemy i zagrożenia, z którymi młody człowiek spotyka się na co dzień. Obecnie wydawanie pisma zostało zawieszone, ale kto wie co się jeszcze może wydarzyć...